Festiwal 3GR

Idea projektu GRoza GRoteska GRabiński

W 1887 r. urodził się Stefan Grabiński – doskonały prozaik, największy polski przedstawiciel literatury grozy. W tym roku mija 125 lat od urodzin tego niegdyś zapomnianego, a dziś znów coraz bardziej popularnego pisarza. To właśnie Grabiński będzie patronem projektu, jaki chcemy realizować w Polsce, zwłaszcza w Przemyślu (gdzie pisarz mieszkał).

„GRoza – GRoteska – GRabiński” to nazwa projektu realizowanego przez kilka instytucji i organizacji: Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, Centrum Kultury w Przemyślu, Towarzystwo Ulepszania Miasta, Wydawnictwo „Kabort”, Wydawnictwo „Agartha” oraz Fundacja Promo. Jego istotą jest zajęcie się jednym z najbardziej dziś rozpowszechnionych zjawisk kultury zarówno popularnej jak i wysokiej – czyli właśnie GROZĄ.

„GRoza – GRoteska – GRabiński” jest wspólnym hasłem, pod jakim odbywać się będą przez cały rok 2012 różnorodne zdarzenia kulturalne. W planach są: sesje naukowe, wydanie książki zbiorowej poświęconej grozie, wydanie specjalnych numerów czasopism literackich i kulturalnych, spotkania z pisarzami, ogólnopolski konkurs literacki, wystawy sztuki, koncerty, akcje w przestrzeni miejskie. Działania te odbywać się będą przez cały rok 2012, w różnych miastach Polski (Kraków, Katowice, Tarnów, Przemyśl), a także we Lwowie (w którym Grabiński zmarł).

Oprócz działań całorocznych, na wrzesień 2012 r. planowany jest punkt kulminacyjny projektu – „Festiwal 3GR”, 4-dniowa impreza muzyczno-literacko-filmowa, odbywająca się w Przemyślu. Chcemy, by działania te były adresowane do różnych odbiorców: tak szerokiego grona entuzjastów grozy, jak i wąskiego grona specjalistów – badaczy kultury.

Liczymy na to, że projekt 3GR będzie atrakcyjny dla jego uczestników, ale też pożyteczny dla regionu przemyskiego i dla narodowej kultury.

W imieniu organizatorów

Andrzej Juszczyk

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s